Ivana Osuská

Na základe čoho ste sa rozhodli pre štúdiumfotografie? Čím je pre vás fotografia výnimočná?
Zaujali ma fotografie môjho otca, ktoré boli pre mňa „čarovné“. Povedala som si, že aj ja chcem vedieť takto „čarovať“. Fotografia je pre mňa výzva a cesta zároveň.

 

Momentálne ste v druhom ročníku odborufotografia na VŠVU. Zmenilo nejakým spôsobom toto štúdium váš prístup kfotografii?
Neviem, či to bolo práve štúdiom, ale čím dlhšie sa fotografiou zaoberám, tým viac mám pocit, že o nej viem menej.

 

Ateliér fotografie vedený Mgr. art Filipom Vančom, ktorý navštevujete, je zameraný skôr experimentálne. Aké témy a prístupy sú tu charakteristické?
Experimentálnym by som ho nenazývala. Charakteristickým pre tento ateliér je čistá fotografia bez iných presahov. Fotografia by mala hovoriť sama za seba.

 

Z vašich posledných prác ma zaujalaséria „Vlaky“. Za akých okolností vznikla?
Dlhé roky som sa týmto dopravným prostriedkom prepravovala denne. Teraz jazdím vlakom menej, tým intenzívnejšie však vnímam – a snímam – jeho prostredie, život v ňom.

 

Na čo sa najviac sústreďujete pri fotografovaní? Kedy považujete snímku za „dobrú“?
Je to rôzne: na fotografovaný objekt, ktorý snímam, na to,  ako by som chcela, aby vyzeral, na moje pocity v danej chvíli. Dobrá je na tri 🙂 … keď „žije“ a„dýcha“.

 

Mienite sa po absolvovaní vysokej školy zaoberať fotografovaním profesionálne? Dá sa podľa vášho názoru umeleckou fotografiou uživiť?

Určite chcem pri fotografií zotrvať. Záleží od okolností, ale v princípe áno.

 

Minulý rok ste vystavovali svoje práce nadvoch kolektívnych fotografických výstavách. Plánujete nejaké ďalšie projekty?
Ak boh dá.