V bielych heslách

06_1_12_recenzie_kunschova_snehSarah Emily Mianová: Encyklopédia snehu. Preklad Alena Redlingerová. Odeon, Ikar, Bratislava 2005. 

Pri teoretickej práci často siahame po slovníkoch, kompendiách a encyklopédiách –Routledge Encyclopedia of PhilosophyCambridge Dictionary of PhilosophyBlackwell… Keď máme šťastie, nájdeme v nich práve to, čo hľadáme, väčšinou aj omnoho viac, než by sme chceli. Keby mal tak teoretik šťastie na takéto druhy nápomocných publikácií aj vo svojom každodennom živote! S praktickými úkonmi to občas býva ťažké, náročné je to aj s dynamicky sa rozvíjajúcimi a meniacimi sa požiadavkami dnešnej spoločnosti a aby toho nebolo málo – musí človek deň čo deň čeliť nepredvídateľným udalostiam v osobnom živote. Možno je to však inak a nároky zo života súčasného človeka nie sú väčšie než kedysi (aj keď sú iné) a život teoretika možno nie je prakticky náročnejší, než si on sám myslí. Možno je to ešte inak a ľudský osud je síce s istou pravdepodobnosťou určený a štruktúrovaný, ale jeho priebeh v konečnom dôsledku závisí aj od toho, kam ho to celkom náhodne zaveje. Ako snehovú vločku. Čo-to o týchto záhadách sa dá dočítať pod jednotlivými heslami v Encyklopédii snehu americkej autorky Sarah Emily Mianovej.

Táto kniha nás najskôr mätie – na encyklopédiu je relatívne útla, má heslá, odkazy, obsahuje biografické údaje a podobne, ale čítame ju ako beletriu, a dokonca s viacerými literárnymi žánrami (napríklad poviedka, dialóg, definícia, opis). Na to, že má ísť o knihu o snehu, spomínajú sa v nej rôznorodé témy, ktoré na prvý pohľad so snehom priamo nesúvisia. A ani nevieme, kto je autorom knihy, pretože každé heslo pochádza od niekoho iného, aj keď plynutie textu a vzájomné odkazovanie hesiel a stretnutie sa týchto rôznych autorov by sa neuskutočnilo bez prítomnosti Sarah Emily Mianovej. A ako vlastne túto knihu čítať? Ako v nej nájsť to, čo sa chceme dozvedieť? Aká je vlastne naša otázka?

V knihe sa tak napríklad v hesle Výpoveď dočítame: „V ľuďoch, ktorých milujeme, je imanentne skrytý sen, a hoci ho nevieme presne rozpoznať, napriek tomu ho túžime naplniť,“ (Marcel Proust) alebo pod heslom Tulipány: „Je tu zima, som vnútri s tulipánmi“ (S. Plathová, Londýn). V Encyklopédii snehu sa môžeme stretnúť s rozmanitými informáciami, so samostatnými príbehmi mladého dievčaťa, vedca, motýľa…, ktoré spolu akoby nesúviseli (alebo vlastne áno?). V nadväznosti hesiel sa však postupne odkrýva svet ženy/spisovateľky, hľadanie autorky, rôzne miesta, obdobia, predmety, vzťahy muža a ženy… A za tým všetkým sa skrývajú zase ďalšie príbehy, ktoré sú nám blízke. Akosi ich zrazu v tejto encyklopédii nachádzame – aj keď pod zvláštnymi heslami a vo zvláštnych kontextoch a aj keď sme na začiatku možno ani nemali potrebu ich hľadať.

Mgr. Jaroslava Kunschová
Filozofický ústav SAV
Klemensova 19
813 64 Bratislava