Eva Sládeková: Mantra otvorenosti [The Mantra of Openness]. In: Ostium, vol. 21, 2025, no. 1. (review)
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Yalom, Irvin D. a Yalom Benjamin: Hodina srdca. Bratislava: Premedia, 2024. 252 s. Preklad Vladislav Gális
Irvin Yalom patrí k autorom, ktorí chcú byť v spojení so svojimi priaznivcami aj tým spôsobom, že sa s nimi rozlúčia pri poslednom diele radšej v predstihu. Depresívne obdobie po smrti milovanej manželky napokon Yalom prekonal a v úctyhodných 92 rokoch mu s pomocou syna Benjamina, divadelného scenáristu a rodinného terapeuta, vychádza nová kniha.
Yalom zvolil ľahko emotívny nadpis. Hodina srdca výborne vystihuje dôvod užitočnosti, keď počas obdobia Covidu a v čase nezvládaného trúchlenia pre stratu manželky (jej hrob nedokázal navštíviť ani rok po pohrebe, každý deň len vykráčal cestičku k lavičke v Palo Alto s tabuľkou s jej menom) rozmýšľal, ako z fázy hlbokého sklesnutia von. Pochopil, že sa to v jeho prípade môže podariť iba prácou. A tak ponúkol cez Facebook jednorazové konzultácie, ktoré pre ubúdajúcu kapacitu explicitnej pamäti umožnili v online priestore pomoc zväčša kolegom – terapeutom z celého sveta.
V novej knihe „veľmi krátkych náučných príbehov“ (jeho vlastné slová pri uvedení knihy na Facebooku) pripomínajúcich privátnu kroniku, ktoré inšpirovala reálna prax a z ktorých miestami predsa vykresal klientami odsúhlasenú „minipoviedku“, cítiť v 22 kapitolách melanchóliu a stopy úzkosti práve pre fyzické chradnutie tela, ktoré tohto veľkého nadšenca myslenia a intenzívnej pozornosti k ľuďom limitujú na jedinú „bezpečne“ zodpovednú hodinu pre potenciálne prípady. Pri svojich klientoch využíva všetky známe rady z úspešného Gift of therapy (vyšla v českom Portáli ako Chvála psychoterapie). Predsa ešte zásadu tu a teraz a aj radikálnu novinku, ktorú sám priniesol do praxe ‒ vedomé otvorenie sa smerom ku klientovi bez strachu, že ak zverí nejaký detail zo svojho života, bude to kontraproduktívne, obohacuje a dopĺňa ďalšou novou technikou. V kritickom bode praxe, na konci „pohotovostného“ režimu života, pre efektivitu, pokiaľ doslova zacíti, že by prvá a jediná hodina kontaktu niekde viazla, vyzýva klientov k tomu, aby mu sami položili akúkoľvek otázku. Rozvíja experiment s radikálnym sebaodhalením (str. 178), ktorý v drvivej väčšine prípadov klientov prekvapuje, ale funguje, pričom následne revidujú spoločnú interakciu. Hoci celoživotne naznačeným prístupom kontruje stále veľmi oceňovanému freudiánskemu „terapeutovi“ tabula rasa, moment prekvapenia, ktorý v jeho hodinách využíva, tzv. stratégiu obrátenia úloh (str. 169), keď váhu za dialóg presúva na protistranu, súboj s dedičstvom Freuda zmierňuje. Navyše, ak s klientom predsa nedokáže nadviazať spojenie, napíše mu dodatočne email alebo odporučí konkrétne mená vhodných kolegov.
Aj vo vysokom veku sa dá urobiť chyba, ktorá je hrubá, takmer fatálna. Šestnásta kapitola dostala kvôli nej názov Moja najhoršia nočná mora. Ide o príbeh nepreniknuteľnej 35-ročnej klientky s jednou dcérou a bývalým manželstvom, ktorá si robí doktorát z klinickej psychológie. Bezobsažné, šetrné vety a prívlastky, slzy na konci nie lacnej hodiny (400 dolárov), ktorú klientka nezvláda uchopiť, ani keď sa na scéne objaví čarovná otázka: „Keby tie slzy vedeli hovoriť, čo by povedali?“ (str. 179), frustrácia Yaloma, ktorý je zapnutý na maximálny výkon sústredenia, spôsobili, že svoje poznámky, ktoré roky po sedeniach nahrával na zvukový záznam, teraz poslal nie na prepis do kartotéky, ani cez softvér, ktorý by z neho spravil text do úložiska na počítači, ale samotnej klientke. Šokovaná mu odpísala relatívne slušne, s neutíchajúcim plačom a výčitkami sebe… Špirála zúfalstva na jej strane a večnej úzkosti a opatrnosti na strane Dr. Yaloma končí prijatou druhou šancou. Klientka súhlasila s náhradnou konzultáciou. Zopakovala, že pracuje v rovnakom odbore, na čo doktor zabudol. Zároveň pochopil, že mala strach z autora učebníc, ktoré často rezonovali na prednáškach. Spojenie sa začína tvoriť, keď na klientkinu otázku, ako konkrétne riešil žiaľ po smrti manželky, odpovedal, že dopísal ich spoločnú knihu Otázka smrti a života a začal poskytovať tieto konzultácie. Cítil, že ešte má čo ponúknuť. Jeho úprimné ospravedlnenie sa za chybu, otvorené priznanie, ako pri nej zlyhal, bolo náplasťou na prílišný rešpekt.
Problém s rešpektom ako bariérou, spomienky ako nitky spojenia s niekým, kto v nich nefiguruje, priamosť, úprimnosť, zdieľanie… Autor nielen vynáša z pokladu svojej praxe a života, ale dostáva aj krásnu, nečakanú spätnú väzbu. Bolo mu útechou, keď si vo vlastnej knihe overil, že si celkom dobre pamätá, kde sa nenachádza ten-ktorý kľúčový pojem pre klienta, lebo v knihe má tento pojem iba bežný význam. Keď sa dozvedel, že v čase možno pokročiť ďalej, ako sa to podarilo Tavistockej klinike, ktorá ho kedysi prijala odťažito, chladne, ale aktuálne už aplikuje pri skupinovej liečbe zásady podľa jeho slávnej učebnice (text Nudné dni v Londýne). S Londýnom prišiel do zmienky dlhoročný, už nežijúci priateľ Alex Comfort. Bol to autor desiatok rôznych nevydaných textov, vrátane poézie, ktorý vždy vášnivo ofrfľal svoj bestseller Radosť zo sexu, pretože potvrdzoval, čo predáva. Yalom málokedy opakuje kompliment, ale po biografii aj v tejto knihe čítame, že britského vedca považoval za skutočného génia (str. 216 ‒ 217).
Knihu zakončujú úvahy otca a syna o možnostiach, čo sa ešte dá zo seba odovzdať v obmedzených podmienkach ďalej. Napriek tomu, že Yalom zostáva tým, ktorému predstava smrti evokuje koniec, jeho ateizmus pokrivkáva, keď sa zamýšľa nad tým, ako raz bude odpočívať pri Marilyn… Čitateľ už možno vie, že sa 11. januára 2024 v Mexiku znovu oženil so 74-ročnou nemeckou terapeutkou Sakino Mathilde Sternberg. Krásne video na Instagrame tento rok pani Yalomová doplnila informáciou, že stále čaká na zelenú kartu, aby mohli byť s manželom… Je neuveriteľné, že laureát ceny za prínos pre americkú psychiatriu čelí takémuto byrokratickému problému. A predsa, nezostáva iné, len veriť, že láska a očarenie prekonajú prekážky a úzkosti svojej doby, keďže manželia majú premyslený spoločný knižný projekt Láska a život.
PhDr. Eva Sládeková
Obchodná akadémia Zlaté Moravce
e-mail: evelyn.sladekova@gmail.com